

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.04 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.01 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 1.25 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 300 mW |
| Reverse Recovery Time | 3 µs |
| Average Rectified Current | 200 mA |
| Max Reverse Leakage Current | 80 nA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 75 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 500 mA |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 500 mA |
| Reverse Voltage | 75 V |
| Reverse Current | 5 nA |
| Recovery Time | 3 µs |
| Schedule B | 8541100070 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20342
Ext.Price$0.20342
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20342 | $0.20342 |
| 10 | $0.16349 | $1.63490 |
| 50 | $0.14375 | $7.18750 |
| 100 | $0.12639 | $12.63900 |
| 500 | $0.11679 | $58.39500 |
| 1000 | $0.09370 | $93.70000 |
